חפש
 

 More From Region

 

מדינת ישראל

ישראל היא מדינה מודרנית, השוכנת באזור מגוון מבחינה גיאוגרפית ואקלימית. אפשר למצוא בה הרים מושלגים בצפון לצד מדבריות יבשים בדרום, ואזורים שוממים לצד ערים מודרניות ומלאות חיים.

תוכן בדף:

הכנסת

סמלי המדינה 

 

המשטר בישראל 

 

כלכלת ישראל

 

 

 

 

מדינת ישראל

תעודת זהות: שם רשמי: מדינת ישראל 
צורת משטר: דמוקרטיה פרלמנטרית
בירה: ירושלים 
שטח: 22,072 קמ"ר 
אוכלוסייה: 7.4 מיליון נפש
חלוקה דתית: 75.6% יהודים, 16.6% מוסלמים, 1.6% נוצרים, 1.6% דרוזים, 3.9% ללא סיווג דתי 
שפות רשמיות: עברית, ערבית 
מטבע: שקל חדש 
תמ"ג: 179 מיליארד דולר 
תמ"ג לנפש: 27,300 דולר (בחישוב לפי כוח קניה) * מדד איכות החיים: מקום 24 בעולם 
קידומת טלפון בינלאומית: 972 
סיומת אינטרנט:
il

 

 

 

ישראל היא מדינה מודרנית, השוכנת באזור מגוון מבחינה גיאוגרפית ואקלימית. אפשר למצוא בה הרים מושלגים בצפון לצד מדבריות יבשים בדרום, ואזורים שוממים לצד ערים מודרניות ומלאות חיים. הפסיפס האתני והדתי בישראל עשיר ומרתק, יש בה מוסדות תרבות ומקומות בילוי רבים, ובזכות ההיסטוריה העשירה שלה וקדושתה לשלוש הדתות המונותיאיסטיות יש בה אתרים קדומים ואתרי קודש רבים. מזג האוויר בישראל נוח רוב חודשי השנה, ואפשר לטייל בה כל ימות השנה.

 

סמלי המדינה

דגלה של מדינת ישראל מורכב משני פסים כחולים על רקע לבן, וביניהם מגן דוד כחול.
ההמנון של מדינת ישראל הוא "התקווה", ומקורו בשיר שכתב המשורר נפתלי הרץ אימבֶּר (1856-1909), ולחנו הוא מנגינה רומנית עממית שמצוטטת במחזור "מולדתי" מאת המלחין הצ'כי בֶּדז'יך סמֶטַנָה. "התקווה" נקבעה כבר ב-1933 כהמנון התנועה הציונית, והתקבלה עם קום המדינה כהמנון הלאומי של ישראל,  רק בשנת 2004 קבעה הכנסת רשמית את השיר כהמנון הלאומי של ישראל.

 

 

סמלה של מדינת ישראל הוא מנורת שבעה קנים ומשני צידיה ענפי זית, ובתחתיתו מופיעה המלה ישראל. מקור המנורה בתבליט שער טיטוס ברומא, המתאר את תהלוכת הניצחון שערך המצביא הרומי טיטוס לאחר שדיכא את המרד הגדול והחריב את בית המקדש בשנת 70, ומקור ענפי הזית בנבואה של הנביא זכריה. מנורת המקדש כפי שהיא מופיעה בשער טיטוס מסמלת לא רק את העבר המפואר של עם ישראל, אלא גם את תבוסתו ואת ראשית גלותו, והבחירה במנורה זאת דווקא לא רק קישרה את המדינה החדשה עם עברה המפואר, אלא גם כמו החזירה את המנורה מגלותה הארוכה ועל-ידי כך סימלה בעקיפין את סיום הגלות.

 

בית המשפט העליון
 
מדינת ישראל היא דמוקרטיה פרלמנטרית. בראש המדינה עומד הנשיא, אשר תפקידו סמלי וייצוגי בעיקרו. המדינה מנוהלת בידי שלוש רשויות: הרשות המחוקקת (הכנסת), הרשות המבצעת (הממשלה) והרשות השופטת.

הרשות המחוקקת בישראל היא הכנסת , המונה 120 חברים הנבחרים בבחירות כלליות אחת לארבע שנים. הכנסת מחוקקת את החוקים, מקבלת החלטות מדיניות, בוחרת בנשיא ובממשלה ומפקחת על פעולות הממשלה.
 
הרשות המבצעת בישראל היא הממשלה, והיא המופקדת על ביצוע החוקים שחוקקה הכנסת ועל ניהולה התקין של המדינה. ראש הממשלה הוא חבר כנסת, שהנשיא הטיל עליו את תפקיד הרכבת הממשלה, והממשלה שהרכיב זכתה באמון הכנסת. מכיוון שמאז קום המדינה לא היתה בישראל מפלגה יחידה שנהנתה מרוב מוחלט בכנסת, היו כל ממשלות ישראל ממשלות קואליציה.
 
הרשות השלישית בישראל היא הרשות השופטת, הממונה על שמירת החוק במדינה. בראש מערכת המשפט עומד בית המשפט העליון, הדן בערעורים על פסקי דין של בתי המשפט הנמוכים ממנו ודן בשבתו כבית דין גבוה לצדק (בג"ץ) בעתירות של אזרחים נגד רשויות המדינה. לצד מערכת המשפט הרגילה, או האזרחית, יש בישראל בתי דין שהחוק העניק להם סמכות ייחודית בעניינים מסוימים. עם בתי הדין האלה נמנים בית הדין לעבודה, בית הדין הצבאי ובתי הדין הדתיים (יהודיים, מוסלמיים, נוצריים ודרוזיים), הדנים בעניינים כמו נישואים וגירושים.
 
 

הכלכלה הישראלית היא סיפור הצלחה. אף על פי שאין לה כמעט מחצבים, ולמרות המלחמות וגלי העלייה שהטילו עליה עומס עצום, נמנית ישראל עם המשגשגות שבמדינות העולם. מאז הקמתה גדל היצוא השנתי של ישראל מכ-30 מיליון דולר ליותר מ-30 מיליארד דולר בשנה. בשנים אלה חלו שינויים רבים במשק הישראלי: בשנותיה הראשונות יצאה ישראל בעיקר פרי הדר, וכן יהלומים מעובדים ומעט מוצרי תעשייה, ואילו היום מורכב החלק המרכזי ביצוא שלה מתוצרתן של תעשיות עתירות ידע בתחומים מגוונים של אלקטרוניקה, תוכנה, חומרה, אופטיקה, תקשורת ומיכשור רפואי.

 

 

במרוצת השנים השתנתה גם האידיאולוגיה הכלכלית של ישראל. בראשית דרכה היתה כלכלת ישראל כלכלה ריכוזית מובהקת, שהתאפיינה במעורבות רבה של המדינה בפעילות המשק. בעקבות ה"מהפך" הפוליטי של 1977 השתנתה האידיאולוגיה הכלכלית של ישראל, ומאז אמצע שנות ה-1980 נקטו ממשלות ישראל מדיניות כלכלית ליברלית. התמ"ג של ישראל הוא כ-179 מיליארד דולר, והתמ"ג לנפש הוא כ-27,300 דולר (מקום 24 בעולם). היצוא של ישראל הוא כ-2.98 מיליארד דולר, והיא מייבאת סחורות בסך כ-3.3 מיליארד דולר בשנה. שיעור הצמיחה השנתית הוא כ-4.1%, שיעור האינפלציה הוא כ-3.4% ושיעור האבטלה הוא כ-6.8%. הענף הבולט בכלכלת ישראל הוא ההיי-טק, שהיה בשנות ה-1990 לכוח המניע העיקרי של הצמיחה הכלכלית במדינה. עוד ענפים בולטים בכלכלה הישראלית הם תרופות, כימיקלים, תיירות, תעשייה צבאית, תעשיית מתכת ויהלומים מלוטשים.


 

 Sites & Attractions

 
גן לאומי מעיין חרוד מעיין חרוד מגיח מתוך מערה בצלע הר הגלבוע, בגן עצמו ישנה גם בריכת ש...
מוזיאון המספר את תולדות ההעפלה, מבצעים שנועדו לעקוף את ההגבלות שהטילו הבריטים על העלייה...
גן לאומי עין חמד הגן הלאומי עין חמד מציע למבקרים סיור רגלי קצר וקל. השם העברי עין חמד...
גן לאומי עתיקות עין גדי בגן הלאומי עתיקות עין גדי, שהוא חלק משמורת הטבע עין גדי, נמצאי...
גן לאומי אשכול גן הלאומי אשכול כולל בתוכו מדשאות רחבות ידיים, מתקני פיקניק ומגרש משחקי...
היכל שלמה בהיכל שלמה, מקום מושבה של מועצת הרבנות הראשית , שוכן בית כנסת מרשים בעל חלונ...
 

 Accommodations

 
המלון ממוקם ברמת החייל בצמוד לקריית עתידים, האזור עם היצע רב של מסעדות איכותיות, בתי ק...
מלון Q חוף פולג הינו מלון חדש במתחם החוף הירוק ,בסמוך לשמורת נחל פולג, הוא מציע לאורחיו...
אכסניית אנ"א עכו נמצאת במיקום אידיאלי מחוץ לחומות העיר העתיקה. עכו העתיקה היא אחד המקומ...
מלון ישראלי ייחודי ויחידי בשומרון.  כ- 35 דקות משדה התעופה בן גוריון, כ- 50 דקות מירושל...
מידע לתייר