חפש
 

 More From Region

 

גיאוגרפיה ואקלים

​מדינת ישראל שוכנת בדרום-מערב יבשת אסיה, בין הים התיכון והמדבריות של סוריה וערב. גבולותיה הגיאוגרפיים הם הים התיכון במערב ובקע הירדן במזרח, הרי הלבנון בצפון ומפרץ אילת בדרום. אף על פי ששטחה של ארץ ישראל קטן, נופיה ואקלימה מגוונים, ואף שצפיפות האוכלוסייה בה גבוהה, החי והצומח בה עשירים ויש בה אתרי טבע ונוף רבים ומגוונים.

תוכן בדף:

גיאוגרפיה ואקלים

חבלי הארץ 

אקלים

נחלים וימות 

צומח וחי

 

 

 

ארץ ישראל: טבע הארץ ונופיה

מדינת ישראל שוכנת בדרום-מערב יבשת אסיה, בין הים התיכון והמדבריות של סוריה וערב. גבולותיה הגיאוגרפיים הם הים התיכון במערב ובקע הירדן במזרח, הרי הלבנון בצפון ומפרץ אילת בדרום. אף על פי ששטחה של ארץ ישראל קטן, נופיה ואקלימה מגוונים, ואף שצפיפות האוכלוסייה בה גבוהה, החי והצומח בה עשירים ויש בה אתרי טבע ונוף רבים ומגוונים.

 

חבלי הארץ 

ארץ ישראל נחלקת לשלושה חבלי אורך עיקריים: מישור החוף, שדרת ההר ובקע הירדן.

 

מישור החוף: הרצועה המערבית של ארץ ישראל, הנמשכת לכל אורך הים התיכון מראש הניקרה בצפון עד חצי האי סיני בדרום. רוחבו של מישור החוף בצפון 4-7 ק"מ, והוא הולך ומתרחב כלפי דרום עד לרוחב של כ-50 ק"מ.

קרקעות מישור החוף נוחות לעיבוד, מקורות המים בו רבים יחסית, ובתחומו עוברים קווי התחבורה הראשיים של הארץ. מישור החוף מאוכלס בצפיפות, ובתחומו שוכנות רוב הערים הגדולות של ישראל, ובהן חיפה ותל אביב. חלקיו העיקריים של מישור החוף הם (מצפון לדרום) מישור חוף הגליל, מישור חוף עכו, מישור חוף הכרמל, השרון, מישור החוף התיכון ומישור החוף הדרומי. ממזרח למישור החוף התיכון נמצאת השפלה, שהיא חבל של גבעות מתונות, ואזור מעבר בין מישור החוף ושדרת ההר.

 

שדרת ההר: רצועה הררית המשתרעת מן הלבנון בצפון עד מפרץ אילת בדרום, בין מישור החוף במערב ובקע הירדן במזרח. הנקודות הגבוהות בה הן הר מֵירוֹן בגליל (1,208 מ'), הר בַּעַל חָצוֹר בשומרון (1,016 מ') והר רָמוֹן בנגב (1,037 מ').

 

רוב אזור ההר מסולע או טרשי, פני השטח בו מבותרים והיישוב בו דליל יחסית. האקלים בצפון שדרת ההר ים-תיכוני גשום, ואילו בחבליו הדרומיים של האזור שורר אקלים מדברי מובהק. חלקיה העיקריים של שדרת ההר הם (מצפון לדרום) הגליל, הכרמל, הרי שומרון, הרי יהודה והר הנגב. רציפותה של שדרת ההר נקטעת על-ידי שני עמקי רוחב - עמק יזרעאל (מפריד בין הגליל בצפון והרי שומרון בדרום) ובקעת באר שבע-ערד (מפרידה בין הרי יהודה בצפון והר הנגב בדרום) - ובמורדות המזרחיים של הרי שומרון והרי יהודה מצויים שני אזורים מדבריים (מדבר שומרון ומדבר יהודה).

 

בקע הירדן: בקע הנמשך לכל אורכה של ארץ ישראל, ממטולה בצפון עד ים סוף בדרום. הבקע נוצר כתוצאה מפעילות של כוחות שבירה, והוא חלק מהשבר הסורי-אפריקאי הנמשך מגבול סוריה-טורקיה עד נהר זֶמבֶּזי באפריקה. בתחומי בקע הירדן זורם נהר הירדן, שהוא הגדול בנהרות ישראל, ומצויות בו שתי הימות היחידות בארץ: ימת הכינרת, שהיא מקווה המים המתוקים הגדול בישראל, וים המלח, שהוא ימה של מים מלוחים והמקום הנמוך ביותר ביבשה על-פני כדור הארץ. חלקיו העיקריים של בקע הירדן הם (מצפון לדרום) עמק החולה, בקעת כינרות, בקעת הירדן, בקעת ים המלח והערבה.

 

גולן: בתחומי מדינת ישראל נמצא גם הגולן, שהוא חבל רמתי השוכן ממזרח לירדן. הגולן הישראלי הוא קצהו של מישור בזלת גדול המצוי ברובו בתחומי סוריה. בצפון הגולן נמצא הר חרמון, המתנשא לרום 2,224 מ' מעל פני הים והוא הגבוה בהרים שבתחומי מדינת ישראל.

 

אקלים

ארץ ישראל שוכנת באזור הסוּבּטרוֹפּי, שמאפיינת אותו דו-עונתיות: קיץ חם ויבש, וחורף קריר וגשום-למחצה עד גשום. עם זאת, בהשפעת גורמים כלליים כמו מיקומה בין הים התיכון למדבריות שממזרח ובהשפעת גורמים מקומיים כמו הגובה והריחוק מהים, האקלים בארץ מגוון, ובחורף יכולים המטיילים בישראל לבחור בין סקי בחרמון לבין רחצה במפרץ אילת.

 

בתחומי ארץ ישראל שלושה אזורי אקלים: ברוב חלקה המרכזי והצפוני של הארץ שורר אקלים ים-תיכוני, המאופיין בקיץ חם ובחורף גשום. במישור החוף הקיץ לח והחורף נוח, ואילו בהרים הקיץ יבש והחורף עשוי להיות קר. בדרום הארץ ומזרחה שורר אקלים מדברי, המאופיין במזג אוויר חם ויבש ובהפרשי טמפרטורות ניכרים בין היום והלילה. בין האזור המדברי והים-תיכוני מצוי האזור הערבתי, ששורר בו אקלים מעבר בין האקלים הים-תיכוני והמדברי.

 

ישראל היא ארץ שמש מובהקת, וכמות האור והקרינה בה היא מהגבוהות בעולם. עובדה זאת מבטיחה הצלחה בשיזוף, אבל מחייבת גם שימוש באמצעי הגנה מתאימים. רוב המשקעים בארץ ישראל הם גשמי חורף, אם כי בהר החרמון יורד שלג בחורף, ולעיתים יורד שלג גם בהרים הגבוהים. ברוב חלקי החבל הים-תיכוני יורדים יותר מ-400 מ"מ גשם בשנה, בחבל המדברי יורדים פחות מ-250 מ"מ גשם בשנה, ובחבל הערבתי יורדים 300-400 מ"מ גשם בשנה. עונת הגשמים נמשכת מסוף אוקטובר עד תחילת מאי, אבל רוב הגשמים יורדים בחודשים דצמבר-פברואר. עונת היובש נמשכת בדרך כלל מתחילת מאי עד סוף אוקטובר, והחודשים החמים ביותר הם יולי-אוגוסט.

 

בחודשים ספטמבר-נובמבר ואפריל-יוני. מזג האוויר נוח בדרך כלל, כמעט לא יורד גשם ואפשר להתרחץ בהם בים ולטייל באזורים המדבריים בנוחות.

  

למידע נוסף ולעדכונים שוטפים על מזג האוויר בישראל אפשר לפנות לשירות המטאורולוגי הישראלי  תחזית מוקלטת: 03-5600600 דוא"ל: ims@ims.gov.il

גיאוגרפיה ואקלים נחלים וימות
 
הגשמים בארץ ישראל מעטים, ורוב נחליה הם נחלי אכזב שהזרימה בהם עונתית.
הגדול בנהרות ישראל הוא הירדן, שאורכו כ-250 ק"מ והוא יורד מעמק החולה דרך ימת הכינרת אל ים המלח. ראשיתו של הירדן בשלושה נהרות קצרים ושופעים (דן, חרמון, שניר), העוברים בנופים יפים ומושכים מטיילים רבים.
 
במישור החוף זורמים עוד נחלי איתן אחדים, ובהם נחל תנינים ונחל הירקון. משדרת ההר יורדים מזרחה נחלים תלולים יחסית, שאחדים מהם יוצרים קניונים יפים (בהם עמוד, תרצה, פרת, קדרון, ערוגות). הגדולים בנחלי הארץ מצויים בנגב, ואחדים מהם מתחתרים בכמה מקטעיהם לקניונים מרשימים. עם הבולטים בנחלי הדרום נמנים נחל צאלים, נחל צין, נחל פארן, נחל בשור ונחל הערבה. בחודשי החורף יש סכנת שטפונות בנחלי הנגב.
 
מקווי המים העיקריים בארץ ישראל הם הכינרת וים המלח. ימת הכינרת היא מקווה המים המתוקים הגדול בישראל, ובנוסף להיותה אתר רחצה פופולרי מצויים בקרבתה אתרים תיירות רבים. ים המלח הוא המקום הנמוך ביותר ביבשה על-פני כדור הארץ, ומושך הן תיירים חובבי טבע והן תיירי מרפא. שאר מקווי המים בישראל, ובהם שרידי ימת החולה, הם מקווי מים קטנים.
 

צומח וחי

 
בגלל מיקומה בצומת אקלימי וגיאוגרפי, התברכה ארץ ישראל בעושר מפתיע של צמחים. בסך הכל גדלים בה כ-2,380 מינים של צמחי בר, ובהם מינים יחודיים רבים המצויים בה בלבד. עושר זה בולט בהשוואה למדינות אחרות, ששטחן גדול בהרבה מזה של ישראל.
ריכוז מיני הצמחים הגדול ביותר מצוי בחבל הים-תיכוני, שתצורות הצומח השולטות בו הן חורש ובתה. במרוצת השנים בירא האדם את רוב יערות הארץ, אם כי נותרו שרידים מרשימים שלהם במקומות אחדים בחבל ההר (למשל, בהר הכרמל ובהרי מירון בגליל). באזור המדברי גדלה צמחיית מדבר דלילה, אם כי יש בו מובלעות יפות של צומח טרופי (למשל, בעין גדי ובבקעת הירדן), ובחבל הערבתי מצויים הן צמחים מדבריים והן צמחים ים-תיכוניים. בישראל גנים בוטאניים אחדים, ובהם הגן הבוטאני באוניברסיטה העברית בהר הצופים (ירושלים), המוקדש כולו לצמחיית הבר של ארץ ישראל.
 
גם עולם החי של ישראל מגוון, וכולל בעלי חיים שמקורם באזורים הזואוגיאוגרפיים השונים המקיפים את הארץ. שיפעת המינים ניכרת בעיקר במחלקות החרקים והעופות, אבל גם במחלקות הזוחלים והיונקים. בישראל כ-100 מינים של יונקי בר (מספר מרשים בהחלט בהשוואה לכ-140 מיני יונקי הבר החיים בכל אירופה) וניתן למצוא בה יונקים שמוצאם באזורים הממוזגים והקרים של אירופה לצד יונקים שמוצאם בחגורת המדבריות של ערב ומצרים, ויונקים שמוצאם באפריקה לצד יונקים שמוצאם בתת-היבשת ההודית וסביבתה. רבים מיונקי ישראל נדירים או פעילים בלילה, אולם, מצויים בה לא מעט יונקים שקל למדי לצפות בהם בטבע, ובהם הצבי, היעל, השפן והתן. עם הגנים הזואולוגיים הבולטים בישראל נמנים גן החיות התנכ"י בירושלים, ספארי רמת גן ברמת גן וחי-בר יוטבתה בערבה.
 
בישראל נצפו כ-510 מיני עופות - רובם עוברי אורח השוהים בארץ בעת נדודיהם דרומה (בסתיו) וצפונה (באביב). ישראל היא מעין צוואר בקבוק, שמיליוני עופות נודדים חולפים דרכו. ניתן לצפות בנדידת העופות בשמורת החולה, במרכז הצפרות בקיבוץ כפר רופין בעמק בית שאן, במרכז הצפרות לוטן בערבה ובמרכז הצפרות באילת.
 
בים סוף בדרום ארץ ישראל יש עולם עשיר של בעלי חיים ימיים, כמו דגים טרופיים ואלמוגים ססגוניים. ניתן לצפות ברבים מהם במוזיאון הימי של אילת, הכולל גם מצפה תת-ימי, או בצלילה בים עצמו.


 

 Sites & Attractions

 
אתר ממלכתי הממוקם במבצר עכו שהוקם בתקופה העות'מאנית כארמון, שימש כבית סוהר בימי המנדט ה...
המסגד המרכזי של עכו ומהמסגדים הגדולים והמפוארים בארץ. יש בו עמודי שיש וגרניט שנלקחו מצו...
חמישה עמודי אבן חול בבסיס המצוק המערבי של בקעת עמרם, בראשו של נחל עמרם. ליד העמודים יש ...
מחנה המעצר למעפילים בעתלית הוקם בתקופת המנדט הבריטי בארץ וקיבץ עולים יהודים שעלו לארץ ל...
האתר הקדוש ביותר לכת הבהאים שעקרונותיה מתבססים על רעיונות של שוויון וסובלנות. כאן קבור ...
בית כנסת מ-1873. בקירות המקום משובצות שתי אבנים, שנלקחו לפי המסורת מאבני בית כנסת קדום ...
 

 Accommodations

 
מלון במרכז העיר אילת שלחלק מחדריו פטיו הפונה לבריכה החיצונית. במקום מועדון בריאות הכולל...
מלון קראון פלזה אילת, שוכן על הטיילת למול חופי הלגונה של הים האדום. חלונות הזכוכית של ה...
ישרוטל המלך שלמה ממוקם בחוף הצפוני של אילת. במלון 420 חדרים וסוויטות, וכן "ממלכת ...
ישרוטל לגונה מלון "הכל כלול" הראשון באילת, ממוקם בטיילת המלך שלמה וצופה ללגונ...
מידע לתייר